Czy wiesz, że odpowiedni projekt plakatu może zmienić oblicze biznesu i marki?
Na każdym etapie rozwoju firmy, niezależnie od jej wielkości i rozpoznawalności dobry plakat zawsze będzie dobrym pomysłem na wyróżnienie się spośród konkurencji. Nie bez powodu mówi się, że jeden obraz wart jest więcej niż tysiąc słów.
Jeśli projekt plakatu opiera się na chwytliwym i zapamiętywalnym pomyśle, twoja marka z pewnością będzie tematem rozmów i zachwytów.
Spośród setek pomysłów na kreatywne reklamowanie biznesu plakat należy do jednego z naszych ulubionych, a to za sprawą prostej formy, niskiej ceny i wielkich możliwości kreacji. Jak mantrę można powtórzyć: nie bez powodu mówi się o "sztuce plakatu".
Wiele prac było przedmiotem wystaw, kolekcji. Spora ilość stała się wręcz ikonami. W dzisiejszym wpisie zaprezentujemy kreatywne i inspirujące projekty, które, mamy nadzieję, zaintrygują i pobudzą do tworzenia rzeczy pięknych i zarazem użytecznych. A my, w naszej drukarni, pomożemy je wydrukować - jeśli tylko zajdzie taka potrzeba :)
Przed stworzeniem projektu naturalnym krokiem jest burza mózgu, trzeba odpowiedzieć sobie na szereg pytań dotyczących marki, produktu, grupy docelowej, przekazu i celów, jakim ma służyć komunikat, który chcemy przekazać na plakacie. To złożony i obszerny proces, wymagający osobnego wpisu, zatem jeszcze do tego tematu na pewno wrócimy. Dziś skupimy się na stylu graficznym i wybranych trendach.
Jak sama nazwa wskazuje. Im mniej, tym lepiej - zgodnie z kultową zasadą "less is more". Proste tło, rzucający się w oczy krótki i soczysty przekaz tekstowy (lub na odwrót). W przypadku projektów minimalistycznych to twórca decyduje na czym ma się skupić odbiorca - czy będzie to tekst czy obraz, to już zależy od Ciebie, jako projektanta. W minimalistycznym projekcie wszystko sprowadza się do osiągnięcia maksymalnych rezultatów przy minimalnej formie. Kilka ciekawych przykładów poniżej.
Źródło: https://www.adsoftheworld.com/
Plakat marki McDonald, jak zawsze w każdej kampanii tej marki, to przykład przemyślanego i doskonałego plakatu, niezwykle prostego w swej formie. Jeden element główny, mocne tło w określonym dla marki kolorze z rozpoznawalnymi żółtymi fryteczkami Maca na pierwszy rzut oka.
Źródło: https://www.adsoftheworld.com/
Kolejny przykład plakatu to budzik przypominający okulary z zabawnym i prostym hasłem korespondujący z grafiką. Zabawa słowem i grafiką to doskonałe połączenie. Forma i treść doskonale ze sobą korespondują.
Źródło: https://posters-for-good.tumblr.com/post/42495168944/save-paper
WWF to określona misja i cele. Prosty i sugestywny przekaz nie wymaga dodatkowego komentarza, całość przemawia sama przez siebie - a o to chodzi w dobrym plakacie.
Bywa, że w plakacie trzeba po prostu przekazać pewne treści, dać im wybrzmieć i nadać im odpowiednią formę. No to czas na eksperymenty z krojami fontów - tu na szczęście mamy ogromny wybór. Wybór ten jednakże może być dla niejednego zgubny - pamiętać należy o spójności i integralności całego projektu. Bawiąc się typografią łatwo zahaczyć o kicz i tandetę, a to raczej nie jest naszym celem (chyba, że jest to świadoma zabawa tematem kiczu).
Źródło: https://99designs.com/profiles/roberto615
W przykładowym projekcie sporo treści do przekazania: wydarzenie, data, miejsce, lokalizacja, cena itd. Każdy element ma swoją wagę i rolę i wg tych aspektów należy skupiać uwagę obserwatora: od ogółu do szczegółu, kolorami przykuwającymi wzrok skupiać na kluczowym przekazie.
Źródło: https://www.behance.net/gallery/4494391/AIGA-Poster-Series
Kolejny przykład to wykorzystanie grafiki i zdjęć do stworzenia intrygującej typografii.
Źródło: https://medium.com/@farahrezaei/expressive-typography-poster-517e3484d47b
Analogicznie jak w fotografii, projektujący może zastosować jedną z uniwersalnych zasad trójpodziału. Sprytne połączenie przekazu z odpowiednio wykadrowanym zdjęciem, całość podkreślana przez główne hasło na środku. Wizualna harmonia lub jej zamierzone złamanie mogą dać bardzo oryginalne efekty wizualne. Nie bój się eksperymentować.
Źródło: https://www.creatopy.com/blog/
Uporządkowany chaos i zabawa formą oraz treścią. Prosta i sugestywna prezentacja skupiająca wzrok na centralnym punkcie. Lub jak w kolejnych przykładach kombinacje kształtów układających się w pewną całość.
Dobry plakat powinien rzucać się w oczy z daleka. Czytelny krój fontu, wyróżnienie treści głównej odpowiednio dobraną wielkością, do tego proporcje pozostałych tekstów dopasowane do ich roli i istotności.
Źródło: http://ollymoss.com/#/star-wars-trilogy/
Forma płaska, ale czy koniecznie i zawsze tak ma być? Oczywiście to pytanie retoryczne. Aplikacje do projektowania grafik 2D i 3D dają ogrom możliwości kreacji, zatem warto inkorporować elementy 3D do 2D, tak aby uzyskać niesamowite efekty wizualne. W ostatnich latach to nowy trend, który pokazuje kompletnie nowe możliwości designu.
Źródło: https://www.invisiblecreature.com/#/work/all/chipotle-cultivate/
Jak to mawiał inżynier Mamoń z kultowego Rejsu - lubi taką muzykę, którą już gdzieś kiedyś słyszał. Zatem powrót do minionych epok i do nich nawiązanie może stanowić mega ciekawy sposób na odświeżenie i kreatywne podejście do stworzenia czegoś zupełnie nowego.
Trend nawiązywania do przeszłości wykorzystywany jest w modzie, wystroju wnętrz czy motoryzacji. Warto inspirować się tym co minęło.
Źródło: https://99designs.com/profiles/vectro
Różne daty, to samo wydarzenie i ten sam artysta - zatem dlaczego by nie stworzyć projektu, który będzie w jednym stylu, a grafika będzie tworzyć jedną całość?
Idąc tym tropem można stworzyć mega ciekawe kreacje wizualizujące świadomość marki. Rozpoznawalność przez powtarzalność co zapewnia zapamiętywalność - dużo ości dla graficznej radości :)
Źródło: https://dribbble.com/shots/2073288-Ping-pong-Battle-Royale
Czyli zabawa kolorami uzupełniającymi lub przeciwstawnymi. Niemal nieskończona liczba kombinacji i wyborów. Pole do ciekawych eksperymentów.
Źródło: https://dribbble.com/shots/1846314-MATCHDAY?list=searches&tag=poster&offset=271
Zabawa kolorem i formą, tak by stworzyć kształt z innego. Chyba lepiej to zobaczyć niż wyjaśnić słowami ;)
Źródło: https://www.pinterest.com/pin/79446380902847643/
Prosty przekaz w czystej formie. Można rzec, pewna odmiana minimalizmu.
Źródło: https://99designs.com/profiles/pikis
Złam schemat "less is more" :) "More is more" - bo sztuka nie zna ograniczeń. Zabawa kolorem też daje super efekty.
Źródło: https://99designs.com/profiles/dariavolyanskaya
Rozwój technologii foto daje ogrom możliwości. Ilość zdjęć na wszelkiego rodzaju stockach jest niesamowita. Morze inspiracji, które od ręki można wykorzystać do stworzenia projektu, który będzie się wyróżniał.
Źródło: https://99designs.com/profiles/dariavolyanskaya
Kolory to bezpośredni związek z emocjami i uczuciami. Tworzą nastrój i nadają ton przekazowi. Czerwony pobudza apetyt, niebieski daje poczucie bezpieczeństwa. Warto poznać psychologię kolorów i wykorzystać także i ten aspekt w projektowaniu plakatu.
Źródło: https://www.theispot.com/whatsnew/2012/11/brian-stauffer-savannah-music-festival.html
Jak wcześniej wspomnieliśmy, w przekazie na plakacie należy treściom nadać odpowiednią rolę i istotność. Konieczna jest hierarchizacja i odpowiednie jej przełożenie na design. Wiadomo - są rzeczy ważne i ważniejsze, w plakacie każdy element musi być przemyślany.
Źródło: https://dribbble.com/shots/149976-Columbus-Creative-Poster
Dobre copy, dobra grafika to idealne połączenie. Słowo ma znaczenie, grafika również. Dobrze, aby szło to ze sobą w kreatywnej i sugestywnej parze. Burza mózgów i do dzieła.
Źródło: https://i.pinimg.com/originals/0f/f6/79/0ff6792a1f2dbbeb4d0912918f784c46.png
Artysta nie lubi konformizmu. Dlaczego ma być zawsze tak jak ktoś ustalił czy powiedział, że tak ma być? Może warto zaprzeczyć i zanegować dotychczasowe zasady, którymi się kierowaliście przy projektowaniu i złamać schemat?
Źródło: http://www.magdiellopez.com/
Kto będzie odbiorcą plakatu? Do kogo chcemy dotrzeć? Czyją uwagę mamy zwrócić? Należy zrozumieć potrzeby i cele, tak aby stworzyć plakat, który spełni swoją rolę w 100%.
Źródło: https://venngage.com/gallery/colorful-poster-examples/
Color picker to nieodzowne narzędzie w każdej aplikacji i dzięki niemu stworzycie projekt, który kolorystycznie będzie spójny i bazujący na jednoznacznie spójnej tonacji.
Źródło: https://p-l-s-k.tumblr.com/post/172604233811/gdbot-photo-httpsifttt2g2uinz
Kolejne złamanie schematu, które może się przełożyć na bardzo ciekawy układ, przez co plakat nabiera "charakteru".
Źródło: https://alti.tindegram.com/plakatdesign-greenfair-bungalow-kreativburo-mai-2017-poster-design-for-green/
Jeśli pracujesz w agencji reklamowej to na pewno rozumiesz o co chodzi. Klient na pewno będzie chciał swój produkt w roli głównej. Ale jak zrobić to ciekawie, aby nie był to setny czy tysięczny taki sam plakat? Warto pomanipulować formą i pobawić się w eksperymenty. Zastanów się jak można inkorporować produkt tak, aby zaprezentować go nienachalnie i zabawnie równocześnie.
To jedynie kilkanaście pomysłów i inspiracji, z pewnością jest ich więcej. Jeszcze na pewno pozostaje kwestie gdzie i jak będą prezentowane plakaty, gdzie zlokalizowane. No i bardzo ważna kwestia na jakim podłożu wydrukowany? W jakiej technologii? I tu otwiera się morze możliwości - na szczęście macie do dyspozycji naszą drukarnię Presejo gdzie znajdziecie plakaty jednostronne oraz plakaty dwustronne na różnych ciekawych papierach. Jako, że urządzenia na których drukujemy marki HP Indigo umożliwiają kilka tysięcy certyfikowanych papierów, możemy sprowadzić papier jaki tylko Wam się wymarzy. Wystarczy się z nami skontaktować :) Zapraszamy!